Medzinárodny deň žien (MDŽ) každoročne pripadá na 8.marec. Pri tejto príležitosti sme oslovili tri ženy, ktoré sa pohybujú vo zváracom svete už “nejaký ten piatok”. Každá z nich je veľmi osobitá a ku svojej práci pristupuje precízne a so cťou. Vyspovedali sme TIG zváračku Tamaru Benkovú, zváračskú inžinierku IWE Moniku Boxanovú a našu šéfku obchodu a konateľku spoločnosti Solík SK Ing. Martinu Solíkovú. Každej z nich sme sme sa opýtali na ich prax v zváračskom odvetví. Ako uvidíte sami, ženy zváračky určite majú v tejto brandži čo svetu ukázať. Zváranie už rozhodne nie je iba mužskou doménou.
Zvárači sú gentlemani - v mužskom kolektíve sa cítim ako bohyňa
TIGárka Tamara je vo zváracej brandži približne 2 roky. V zváracom svete sa cíti ako doma aj napriek tomu, že ju od tohto ”sna” jej kamarátky vždy odhovárali. Sníva o tom, že sa raz bude venovať WeldArtu (zváraciemu umeniu) a zváraniu rôznych umeleckých kúskov.
Byť ženou v mužskom kolektíve je podľa nej veľká sranda, pretože kolegovia ju majú radi a oceňujú jej prácu. Vedia byť gentlemani, takže sa v pracovnom kolektívne cíti ako bohyňa. Tvrdí, že muži by mali viac podporovať ženy vo zváraní, pretože existuje veľa šikovných a kreatívnych žien, ktoré by mohli v zváraní veľa dosiahnuť.
Ak sa o jej prácu zaujímate, nájdete ju aj na Instagrame - @tamrkva. Viac fotografií z jej tvorby nájdete aj v galérii pod článkom.
Vzdelávam zváračov jednoduchou a zábavnou formou
Zváračská inžinierka Monika sa prvýkrát so zváraním stretla už v roku 2014 pri svojom štúdiu na Strojnej fakulte Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Oficiálne sa však ku zváračom pridala až v roku 2019, po ukončení vysokej školy. Nastúpila do práce a kvalifikovala sa ako medzinárodný zvárací inžinier IWE.
Už viac ako rok sa venuje svojmu vlastnému projektu EDUWELDA, vďaka ktorému sa snaží vzdelávať zváračov v oblasti teórie zvárania. Vybrala si na to obľúbenú formu - rýchle ankety na sociálnych sieťach, v ktorých sa od nej dozviete veľa o technológii zvárania.
Prácu vo zväčša mužskom kolektíve hodnotí pozitívne a sama hovorí, že na kolegov a ľudí okolo seba má obrovské šťastie. Sledovať ju môžete na instagrame - @eduwelda. Ak vás zaujal jej projekt EDUWELDA, určite navštívte aj jej webovú stránku pre viac informácií.
Kedysi si pýtali k telefónu iba manžela, dnes je na firme viac žien
Ak trochu poznáte firmu Solík, viete, že na trhu je už viac ako 15 rokov, no naši konatelia Martina a Ján sa podnikaniu venujú dlhšie - približne 30 rokov. O histórii spoločnosti sa viac dočítate aj na stránke O nás.
Konateľku, našu šéfku obchodného oddelenia, sme poprosili, aby nám povedala o svojich skúsenostiach v zváračskom odvetví. Sama priznala, že zvárací svet jej nie je cudzí a má ho rada. Ukázal jej, že zváraním je možné vytvoriť užitočné veci (stavby, mosty, ploty aj domáce konštrukcie), ale tiež nádherné umelecké diela, ktoré uvidíte aj pri vstupe do našej predajne - pozváraného leva, či korytnačku.
Zo skúseností vie, že zváračina bola dlho ”mužským svetom” a v začiatkoch si zákazníci k telefónu pýtali hlavne manžela. Karta sa však po nejakej dobe obrátila a zákazníci si niekedy pýtajú k telefónu výhradne ju. Dnes máme vo firemnom tíme dokonca viac žien ako mužov. Práve za tieto skúsenosti je vďačná a je rada, že ju život viedol týmto smerom,. Vďaka tomu mala tú česť zoznámiť sa so svetom zvárania. Za dobu, ktorú v tomto odvetví pracuje, sa z typickej ”čiernej zváračiny”stala krásna kreatívna a umelecká práca. Najviac ju teší to, že o ochrane zdravia pri zváraní sa už len nerozpráva, no naopak, kvalitná ochrana je dostupná pre každého a pre väčšinu zamestnávateľov je to priorita. So širokým úsmevom vás vždy rada privíta v predajni Solík SK v Považskej Bystrici :).
Ženy vo zváraní určite nie sú ohrozeným druhom
U nás aj v zahraničí je fenomén zvárania rozšírený medzi všetkými vekovými skupinami - u mužov aj žien, a to bez rozdielov. Svedčia o tom aj profily zahraničných influencerov, ktoré nájdete na sociálnych sieťach – do pozornosti dávame napríklad profily – @tipsy_unicorn94, @zombabewallta, @saannacamilla. Pri príležitosti Medzinárodneho dňa žien by sme chceli upozorniť práve na prácu žien, ktoré často môžu bojovať s podceňovaním od svojich mužských kolegov. Veríme však, že svojimi znalosťami, šikovnosťou, zručnosťou a húževnatosťou dokážu rozvíjať zváracie remeslo, pretože láska k svojmu povolaniu je tou najdôležitejšou motiváciou, ktorú človek potrebuje. Dôkazom toho je aj rozhovor so zváračkou Martinou, ktorá sa s vami podelí o svoju cestu k zváraniu - nájdete ho vo videu pod článkom.
Jana B.