TIG zváranie je oproti bežnému elektródovému a CO-čkovému zváraniu odlišné hlavne v tom, že zvárač zvára volfrámovou netaviacou sa elektródou a musí používať obidve ruky. Jednou rukou drží zvárač horák, ktorý vytvára elektrický oblúk a v druhej ruke prídavný materiál, ktorý sa pri strete s oblúkom odtavuje a vytvára zvar. Práve kvôli tomu, že zvárač potrebuje obidve ruky je metóda zvárania TIG jedna z najzložitejších zváracích metód (čo sa týka učenia ale aj používania). Zároveň je to však aj jedna z najvšestrannejších zváracích metód a ak je správne vykonaná sú dosahované tie najkvalitnejšie zvary. Táto metóda je používaná pri zváraní neštandardných materiálov alebo tam kde je nutné dosiahnuť veľmi precízne a malé zvary.
Ako funguje TIG zváranie
Na to aby sme mohli zvárať metódou TIG potrebujeme v podstate presne to čo pri všetkých typoch zvárania: zvárací zdroj, ochrannú atmosféru, elektrický oblúk a prídavný materiál. Rozdielom je, že v tomto prípade je elektrický oblúk tvorený volfrámovou netaviacou sa elektródou, prídavný materiál sa dodáva do miesta zvaru manuálne rukou a len ochranná atmosféra je tak ako pri metóde MIG tvorená plynom prúdiacim z horáka.
Postup zvárania metódou TIG
-
Ako prvé musí zvárač priložiť horák na miesto zvaru v adekvátnej vzdialenosti od zváraného kusu tak aby sa ho elektróda nedotýkala.
-
Potom musí zvárač spustiť pomocou tlačidla na horáku zvárací proces.
-
Po stlačení tlačidla by pri správnom nastavení mal začať prúdiť ochranný plyn (predfuk plynu), ktorý vytvára ochrannú atmosféru chrániacu taviaci sa kov pred vzduchom.
-
Následne je zapálený elektrický oblúk ktorý začína roztavovať zváraný materiál.
-
Potom ako je vytvorený zvarový kúpeľ druhou rukou pridávame prídavný materiál, ktorý je tak isto roztavovaný v elektrickom oblúku.
-
Všetky roztavené materiály sa premiešajú a pustením tlačidla horáku je prerušený elektrický oblúk.
-
Následne ešte určitý čas prúdi cez horák ochranný plyn (dofuk plynu), ktorý opäť chráni roztavené materiály pred okolitým vzduchom počas tuhnutia
-
Roztavené materiály úplne stuhnú a je vytvorený kvalitný TIG zvar bez rozstreku.
Výhody TIG zvárania
1. Precíznosť
Najväčšou výhodou oproti iným metódam zvárania je výborná kontrola nad zvarovým kúpeľom. Keďže si zvárač pridáva zvárací materiál do kúpeľa sám, môže tak perfektne kontrolovať ako často, ako veľa a presne kde daný materiál pridáva. Táto metóda je jednoducho najprecíznejšia metóda zvárania z bežných zváracích postupov.
2. Pohladný zvar a bez rozstreku
Pri zváraní netaviacou sa elektródou nevznikajú žiadne odprsky a tak nie je zvar len veľmi kvalitný ale aj veľmi pohladný. Tak isto s dokonalou kontrolou zvarového kúpeľa prichádza aj perfektná kontrola nad tým ako zvar bude vyzerať.
3. Zváranie veľmi tenkých materiálov
Keďže pri tejto metóde je možné používať veľmi malé prúdy (rádovo už od jednotiek ampérov) logicky je možné zvárať aj veľmi tenké veci, ktoré by sa pri elektródovom alebo MIG zváraní okamžite roztavili.
Nevýhody pri TIG zváraní
1. Produktivita
Hlavnou nevýhodou a to zásadnou je produktivita pri TIG zváraní. Keďže ide o veľmi precízny proces s manuálnym podávaním prídavného materiálu, rýchlosť zvárania touto metódou je rádovo pomalšia ako pri ostatných metódach zvárania. Existujú však aj rôzne chemické prípravky, ktoré zvyšujú produktivitu pri TIG zváraní.
2. Náročnosť použitie
Touto metódou môžu kvalitne zvárať len tí najskúsenejší zvárači. Nastavenie správnych parametrov, výber prídavného materiálu, kvalitná TIG zváračka, elektródy či samotný proces zvárania sú často veľmi náročné a oproti bežným zváracím metódam sa hovorí o najzložitejšej metóde zvárania.
Porovnanie metód MIG/MAG a TIG nájdete v článku: MIG vs TIG - aké sú rozdiely medzi zváracími metódami?
Toto je len základný a veľmi zjednodušený postup pri TIG zváraní. Samozrejme existuje nespočetne veľa nastavení, možností, variácií a špeciálnych aplikácií na základe ktorých bude tento postup jemne odlišný, no podstata zostáva rovnaká. Existujú aj špeciálne aplikácie, pri ktorých je výnimka v podávaní prídavného materiálu tzv. podávanie studeného drôtu, ktorým disponuje napríklad špeciálne zariadenie od nemeckého výrobcu LORCH.