Trubičkový zvárací drôt s vlastnou ochranou používa mnoho domácich majstrov a kutilov. Takýto typ drôtu sa často ľudovo nazýva aj ako zvárací drôt bez plynu. Trubičkový drôt je veľmi obľúbený medzi zváračmi najmä kvôli tomu, že nevyžaduje zváranie v ochrannej atmosfére plynov. Je omnoho jednoduchšie vynechať všetky starosti so zapojením, zháňaním a dopĺňaním fľaše s ochranným plynom a rovno zvárať. Trubičkový drôt má v sebe rutilový prášok, ktorý rovnako ako pri obaľovanej elektróde tvorí ochranný obal a v lepšom prípade by sa mal dať po zváraní odstrániť klepnutím kladivka. Výsledky zvárania trubičkovým drôtom a "poctivým" zváracím drôtom s ochrannou atmosférou sa však nedajú ani porovnávať.
Aký je rozdiel medzi plneným trubičkovým drôtom s vlastnou ochranou a trubičkovým zváracím drôtom?
Trubičkové drôty s vlastným tienením (s vlastnou ochranou) nevyžadujú vonkajší ochranný plyn. Pri tomto type drôtu je zvárací kúpeľ ochránený - pri horení drôtu sa vytvára plyn. Práve vďaka tomu, že drôt má svoj vlastný "ochranný štít" a nevyžaduje externú fľašu s plynom, je flexibilnejší, ľahko prenosný a vhodnejší pre vonkajšie aplikácie.
Výhody a nevýhody zvárania s trubičkovým drôtom bez plynu:
✓ ideálne pre veterné podmienky a zváranie vonku,
✓ vhodný pre všetky zváracie polohy,
✓ nie je potrebná externá fľaša s plynom,
✕ pri všetkých typoch zvárania môže dôjsť k neúplnému spojeniu materiálov, následkom čoho je praskanie zvarov,
✕ častokrát dochádza k roztaveniu zváracej špičky horáka,
✕ ak plyn neunikne zo zváracieho kúpeľa skôr ako kov stvrdne, zvar môže ostať dieravý a pórovitý,
✕ množstvo guličiek, veľa rozstreku a škaredé zvary,
✕ vyššia cena za 1 kg ako pri bežnom drôte.
Testovanie rúrkových drôtov
Trubičkové drôty najčastejšie nakupujú domáci kutilovia, ktorí používajú menšie a cenovo najdostupnejšie zváračky značiek Parkside, Asist, Einhelt, Telvin, Gorilla, Solution či Güde. Tieto značky sú bežne dostupné v supermarketoch. Aj pre to, sme ako testovaciu zváračku použili zariadenie Parkside PFDS 120 A2. Na test sme si vybrali 3 typy trubičkových drôtov, testovali sme dva naše najpredávanejšie trubičkové drôty a drôt, ktorý bol v balení s testovacou zváračkou Parkside.
1. Trubičkový drôt Lidl E71T- GS Self Shielded Flux Cored Wire 0,9 mm s vlastnou ochranou 0,45 kg
Trubičkový zvárací drôt, ktorý je štandardne dodávaný spolu so zváračkou Parkside. Drôt prská, dymí, no realita je taká, že pri 4 mm materiále a pri plnom výkone prevarí 15 centimetrový zvar.
2. ;Trubičkový drôt GOLD E71 T-11 SELF SHIELD MOST 0,8 mm s vlastnou ochranou 0,45 kg
Rovnako ako v prvom prípade drôt prská a dymí a má rovnaké zváracie vlastnosti ako Lidle E71T. Ide o takmer totožný drôt, rozdiel je iba vo výrobcovi (MOST).
3. Trubičkový drôt Tysweld T71GS 0,8 mm s vlastnou ochranou 1 kg
Drôt vyhovuje domácim kutilom a sú s ním spokojní. Práve preto sme od neho očakávali najviac (tiež možno preto, že má na obale veľký nápis Germany). V kombinácii so zváračkou Parkside však vôbec neprekvapil a jej výkon nezlepšil. Jediný rozdiel je ten, že je dodávaný v balení 1 kg.
Aký drôt vybrať do zváračky Parkside?
Výsledok? Aký trubičkový drôt je najlepšie si vybrať pre vašu zváračku Parkside? Kvalita zvaru drôtom nebola pozorovateľne ovplyvnená a je limitovaná zváračkou. My teda uprednostňujeme kvalitu zvárania a volíme zváranie s ochrannou atmosférou plynov. Odporúčame kvalitnejšie zváracie materiály a zariadenia, ktoré sú o niečo drahšie, no zvar je omnoho lepší, kvalitnejší a trvácnejší. Samozrejme domáci kutil nepotrebuje vysoko profesionálnu zváračku. Parkside postačuje na 2 mm plechy a pri maximálnom výkone dokáže spojiť maximálne 5 mm plechy. Ak očakávate viac a potrpíte si na kvalitu svojej práce, určite siahnite po inom riešení.
Pri správnej voľbe vybavenia a prídavných materiálov dokážete dosiahnuť omnoho lepšie výsledky. Zvary sú trvácne, vyzerajú omnoho lepšie a hlavne sú funkčné a vydržia viac. Dobrou voľbou pre vás by mohol byť napríklad naša zváracia sada pre MIG/MAG so zváračkou Most J23.
váš tím Solík