Pri TIG zváraní to kvalitnou TIG zváračkou nekončí. Dôležité aby boli správne zvolené parametre ako aj pozícia zvárača, uhol a pohyb horáku, dĺžka oblúka či pridávanie TIG prídavného materiálu. Začiatočníci by mali začínať na hrubších plechoch (2-3 mm) pretože zvarový kúpeľ je väčší a jednoduchšie kontrolovateľný, takže je ľahké natrénovať správnu techniku. Ako s TIGom začať?
Poloha zvárača počas TIG zvárania
Pri TIG zváraní je veľmi dôležité aby ste dokázali dokonale ovládať zvárací oblúk. Pri TIG-u by mala byť vzdialenosť medzi zváraným kusom a wolfrámovou elektródou približne 1 mm. Preto aby bola dodržaná táto optimálna vzdialenosť a náhodou sa neprilepila elektróda (alebo nebol moc dlhý oblúk) musí byť zvárač v optimálnej polohe.
Zvyčajne spĺňa správna poloha pri TIG zváraní nasledovné parametre:
-
držte horák v pravej ruke a prídavný materiál v ľavej (ak ste ľavák tak naopak)
-
použite stoličku alebo lavicu, aby ste dokázali zaujať ideálnu polohu a stabilitu
-
je vhodné si pevne zaprieť ruku aby sa netriasla (zabezpečí stabilitu)
-
zvoliť správny uhol horáku buď natočením ruky alebo použitím flexibilného krka
-
kábel TIG horáku môže mať zvárač okolo svojej ruky aby len volne nevisel a nesťažoval pohyb horáku pri zváraní
-
hlavu nakloníme zo strany prídavného materiálu aby sme dobre videli zvarový kúpeľ a mohli ho kontrolovať
-
pohyb horáku je zprava doľava (u ľaváka naopak) oproti prídavnému materiálu, akoby tlačíme horák do strany neťaháme
Pri TIG zváraní je nutné aby ste mali pevnú ruku. Preto by ste nemali zvárať hneď po nejakej náročnej fyzickej práci a malo by Vás rozrušovať čo najmenej nepriaznivých vplyvov.
Aký je vhodný uhol horáku pri TIG zváraní?
TIG horák by mal byť naklonený okolo 20° z vertikálnej polohy tak, aby wolfrámová elektróda bola nasmerovaná k prídavnému materiálu. Medzera medzi wolfrámovou elektródou a pracovným kusom by mala byť 1 - 1,5 násobkom priemeru príslušnej elektródy (elektróda 1,0 medzera +- 2mm, elektróda 1,6 medzera +- 3,5).
Je dobré, ak pred začatím zvárania, prejdete miestom budúceho zvaru najskôr "na sucho". To znamená, že budete simulovať pohyb a uhol horáku pozdĺž potenciálneho zvaru aby ste zistili, že Vám v tejto dráhe nič nebráni a pri reálnom zváraní nebudete musieť prerušovať proces zvárania.
Dĺžka oblúka pri TIG zváraní
Dĺžka oblúka kontroluje množstvo tepla, ktoré je dodávané do zvaru. Oproti bežnému MIG zváraniu je TIG o konštantnom prúde čo znamená, že aké ampére si na zváracom zdroji nastavíte, také Vám aj reálne prenesie do horáku. Ak sa však predĺži oblúk zvýši sa napätie a tým aj vnos tepla do zvaru. Práve predĺžený oblúk sa často vyskytuje pri TIG zváračoch začiatočníkoch, ktorý sa boja aby náhodou neprilepili elektródu k zváranému kusu. Takýto oblúk je veľmi ťažké kontrolovať a tiež wolfrámová elektróda je nadmerne nahriata. Ak by sa v tomto prípade elektróda dostala do zvarového kúpeľa, nasala by na seba určitú časť roztopeného kovu, zatupila elektródu a musíte ju opäť obrúsiť.
Prečítajte si aj o najčastejších chybách pri zváraní TIG.
Prečo zvárať TIG-om?
Krásne zvary, dokonalá kontrola oblúka, vhodné aj na veľmi tenučké zvary. Ak potrebujete niečo zo spomenutého, TIG je pre Vás ideálne riešenie. Nevýhodou je ochranný plyn argón (zdraviu viac škodlivý a tiež drahší ako CO2) či menšia produktivita zvárania (porovnanie medzi metódami MIG a TIG). Keď budeme porovnávať TIG zváranie s ostatnými metódami mnoho postupov je rovnakých. Hlavným rozdielom je to, ako je pridávaný prídavný materiál (je nutné používať obe ruky). TIG zváranie sa dá používať v každej zváracej pozícii a dokáže zvárať takmer všetky druhy materiálov. Je to teda veľmi univerzálna metóda zvárania vhodná vážne pre takmer každú aplikáciu.