Na ochranu dýchania pred vírusmi sú odporúčané respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra aspoň FFP2 (trieda ochrany filtrom P2) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3).
Predtým, než sa rozpíšeme o respirátoroch a ochranných triedach FFP2 a FFP3 treba zdôrazniť, že od 13.4.2021 sa je zrušená platnosť obmedzenia zakazujúceho predávať osobné ochranné pomôcky, ktoré sú filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2 a FFP3 na ochranu dýchacích orgánov. Od tohto dátumu je možné všetky typy respirátorov FFP2 aj FFP3 opäť zakúpiť bez obmedzenia!
Aký typ respirátora je správny pri ochrane dýchacích ciest proti vírusom?
Ochranná trieda FFP2 (N95) a FFP3
Slovenská vláda z dôvodu pandémie COVID-19 rozhodla o povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) pomocou rúška, respirátora bez výdychového ventilu, šálu či šatky a to na verejnosti v exteriéroch, priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy. Predmetnú vyhlášku si prečítate na stránke ministerstva vnútra.
Látkové rúška, šály a šatky určite chránia naše dýchacie cesty, ale pokým neprešli testovaním, nevieme, s akou úspešnosťou. Naproti tomu všetky respirátory predávané v EÚ musia vyhovovať norme EN 149:2001 + A1:2009, ktorá zaručuje ich filtračnú schopnosť. Tá je vyjadrená označením FFP1, FFP2 alebo FFP3, kedy FFP3 poskytuje najvyššiu ochranu.
Filtračné triedy sa líšia podľa miery priepustnosti jemných častíc, t.j. podľa toho, koľko častíc s priemernou veľkosťou 0,6 mikrometra respirátor zachytí na filtračnom médiu, z ktorého je vyrobený a nepustí ďalej:
- Respirátor FFP1 chráni pred netoxickými väčšími pevnými časticami (prach a peľ). Respirátory FFP1 odfiltrujú minimálne 80 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ide o najnižšiu ochranu respirátorom.
- Respirátor FFP2 chráni pred organickými a anorganickými časticami (ľahko toxické častice, plesne, baktérie) a sú odporúčané ako ochrana pred koronavírusom. Respirátory FFP2 zachytia min. 94 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Respirátory FFP2 bez výdychového ventilu sú využívané aj širokou verejnosťou. Spoľahnúť sa môžete na overené FFP2 respirátory od 3M, alebo český Respilon, ktorý ponúka aj samosterilizačný materiál. Ako alternatíva k respirátoru FFP2 sa často uvádzajú respirátory KN 95 alebo N95, ktoré ale neprešli EÚ testami a nemôžu byť považované za rovnocenné FFP2.
- Respirátor FFP3 zachytí minimálne 99 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Respirátory FFP3 dokážu filtrovať jedovaté aj rádioaktívne pevné častice a vodné aerosóly, vírusy, baktérie a plesne. Ide o najvyššiu ochranu, ktorú možno respirátorom získať. Podobne ako pri FFP2, aj pre FFP3 respirátory sa uvádza "alternatíva" v podobe respirátorov KN 100 (Čína) alebo N100 (USA).
Popri opatreniach našej vlády sledujeme aj vyhlásenia svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Vo svojich odporúčaniach je trošku miernejšia, ale viacmenej sa zhoduje s u nás zavedenými opatreniami. WHO odporúča fyzický dištanc aspoň 1 meter od iných osôb v exteriéri, v interiéri samozrejme väčšiu vzdialenosť (čím viac, tým lepšie), nosiť čisté rúško, vyhýbať sa davom ľudí, umývať a dezinfikovať si ruky alebo kašlať do pokrčeného lakťa alebo vreckovky. Kompletné odporúčania nájdete na webovej stránke WHO.
Rozdiel medzi respirátormi FFP2, KN95 a N95
Respirátor s označením FFP2 vyhovuje európskej norme EN 149, podľa ktorej sa testuje prienik filtračného materiálu respirátora dvoma aerosólmi - chloridom sodným a parafínovým olejom. Chlorid sodný NaCl predstavuje pevné častice zachytávané respirátorom, pričom pre potrebu zachytávať koronavírus je dôležitejší test prieniku parafínového oleja, ktorý imituje zachytávanie aerosólu s obsahom vírusu spôsobujúceho chorobu COVID-19. Ak filter zachytí parafínový olej, predpokladá sa, že zachytí aj vírus.
Respirátor s označením KN95 vyhovuje čínskej norme GB2626, respirátor N95 je testovaný a certifikovaný americkým Národným ústavom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health). Oba tieto respirátory sú testované iba na prienik chloridom sodným a navyše za iných podmienok, preto nemôžu byť považované za rovnocennú alternatívu k respirátorom FFP2, pokým nie sú otestované aj európskou normou EN 149.
Sprievodcu normami na svojej stránke uvádza aj výrobca respirátorov 3M.
FFP2 respirátor do obchodu pre pozitívnu osobu
Od konca decembra 2020 môžu ísť na nákup základných surovín aj pozitívne testované osoby, ale musia mať respirátor s ochranou FFP2 a prirodzene dodržovať hygienu rúk. Ako sme písali, respirátor FFP2 účinne zachytáva až 94 % častíc s priemernou veľkosťou 0,6 μm a má obmedzenú mieru netesnosti danú či už materiálom alebo tvarom. Základná vlastnosť pri výbere je, či má respirátor výdychový ventil. Ten umožňuje jednoduchšie dýchanie, avšak taktiež sa pri výdychu vírus šíri smerom od nositeľa do okolia, čo je rozhodne nežiadúce. Resiprátory s ventilčekom sú v súčasnosti pod obmedzením predaja a kúpiť ich tak môžu iba zdravotníci a iné osoby, ktoré ich potrebujú ku výkonu povolania. Verejnosť má možnosť kúpiť iba respirátor bez ventila.
Čo nás ochráni pred vírusmi - rúško, maska alebo respirátor?
Zjednodušene povedané, aj rúško, aj respirátor (filtračná polmaska). Rozdiel je však v miere ochrany. Zdravý rozum napovedá, že keď máme filter špeciálne vyvinutý pre zachytávanie škodlivín (respirátor), tak bude účinnejšie chrániť než doma zošité látkové rúško. Napriek tomu má aj takéto rúško význam.
Rúško – chráni okolie pred vírusom
Pred koronou sa rúško zvyklo používať vtedy, ak bol človek chorý a nechcel nakaziť svoje deti, ženu, priateľov. Rúško zadržiava pomocou filtračnej vrstvy vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, aby sa neprenášali ďalej do okolia, vďaka čomu sa výrazne znižovalo riziko šírenia infekcie. Keďže si pri koronavíruse SARS-CoV-2 nemôžeme byť (bez vykonania testu) istí, či sme alebo nie sme nakazení, logicky sa chirurgické alebo látkové rúško začalo používať popri ďalších hygienických opatreniach na zamedzenie šírenia vírusu. Jeho výhodou je nízka cena, prípadne nie je problém si ho vyrobiť.
Rúško chráni hlavne okolie pred chorým človekom, ale táto ochrana pôsobí do istej miery aj opačne. Filtračná vrstva zachytáva aj škodliviny bežne vdychované z okolia, čím výrazne obmedzí množstvo, ktoré vdýchneme do dýchacích ciest. Ostáva otázne, koľko škodlivín takto zachytí. Tento problém začali niektoré firmy riešiť výrobou špeciálnych rúšok z nanovlákna, ktoré dokážu zničiť až 99,9 % všetkých vírusov, baktérií, prachu a plesní. Preto odporúčame pri kúpe rúška zvoliť práve takéto účinné rúško.
Upozornenie: častým problém pri rúškach je, že na tvári dobre netesnia a vzduch sa z okolia ľahko dostane cez vzniknuté medzierky priamo do dýchacích ciest. Preto treba dbať na čím lepšie utesnenie a hlavne hygienu rúška.
Respirátor – chráni zdravého človeka proti vírusom (aj škodlivinami) z okolia
Respirátor filtruje vzduch, ktorý vdychujeme a účinne zachytáva škodlivé látky (prach, dym, aerosól), aby sa nedostali do nášho dýchacieho systému. V závislosti od filtračnej triedy respirátora získavame prislúchajúcu ochranu (FFP1 má najnižšiu ochranu, FFP3 najvyššiu). Získaná ochrana je potrvrdená testami, ktorými musia respirátory prejsť. Ako ochrana proti koronavírusu je najlepšia trieda FFP2 alebo FFP3.
Ak respirátor nemá výdychový ventil, tak spoľahlivo ochráni nielen jeho nositeľa, ale aj okolie. Vďaka absencii ventilu sa vydychovaný vzduch a prípadné infekčné kvapôčky nemajú kadiaľ dostať von z respirátora. Keby respirátor ventil mal, nič by nebránilo prieniku choroboplodných čiastočiek cez ventil do okolia. Respirátor bez ventilčeka tak zabezpečuje obojsmernú ochranu a takýto respirátor je veľmi vhodný ako ochrana proti koronavírusu.
Pri kúpe respirátora treba skontrolovať, či obsahuje údaje:
- obchodné meno alebo ochrannú známku výrobcu,
- obchodné meno alebo ochrannú známku výrobcu dovozcu (ak existuje),
- typové číslo,
- číslo a rok zverejnenia normy (EN 149:2001),
- symbol podľa zodpovedajúcej triedy (FFP1/FFP2/FFP3),
- písmeno D (dolomitový prach) - písmeno D sa uvádza len vtedy, ak respirátor vyhovel skúške zanášania; musí byť za označením triedy filtru,
- označenie CE a identifikačné číslo notifikovanej osoby.
Upozornenie: respirátor musí tesne doliehať k tvári, páni musia byť oholení, aby cez netesnosti spôsobené bradou neprenikal nefiltrovaný vzduch priamo do pľúc. Pri nasadzovaní respirátora je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu.
Nulová DPH na respirátory FFP2 a FFP3 pre ochranu pred COVID-19
Od 12. februára do 30. apríla 2021 bola na Slovensku zavedená sadzba 0% DPH na respirátory FFP2 a FFP3. Toto opatrenie umožňovalo ľuďom nakúpiť respirátory za cenu zníženú o DPH a dopriať si kvalitné respirátory pre účinnú ochranu dýchacích ciest.
V našom e-shope ponúkame respirátory FFP2 aj FFP3, po ktorých je v týchto dňoch enormný záujem. Snažíme sa naše zásoby dopĺňať najrýchlejšie, ako je to možné, preto ak niektoré respirátory práve nemáme na sklade, môžete si zapnúť strážneho psa na jednotlivých produktoch, prípadne si vybrať iné alternatívny z kategórie "Respirátory" na našom e-shope. Okrem respirátorov u nás nájdete aj ochranné overaly a rukavice, ochranné okuliare a štíty, filtroventilačné jednotky, filtračné masky, polomasky a filtre alebo dezinfekciu a pre verejnosť zaujímavé ochranné rúška a šatky.
Na čo netreba zabúdať, aby ste sa ochránili pred koronavírusom?
Že najdôležitejšou ochranou proti koronavírusu je dôkladné umývanie alebo dezinfekcia rúk, nechytanie si očí, nosa a úst rukami, vyhýbanie sa chorým ľuďom a dodržiavaním odstupu 2 metre od ľudí. Samozrejmosťou je aj nosenie rúška alebo respirátoru, ktorým zabránite bezprostrednému šíreniu nákazy. Pre zdravotníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi s ochorením COVID-19 je používanie respirátora spolu s ochrannými štítmi, rukavicami a kombinézami nevyhnutnou ochranou.
váš tím Solík