Zvárači si často neuvedomujú, koľko škodlivín z ovzdušia sa môže dostať do ich pľúc. Kvôli plynom a výparom vznikajúcim pri zváraní sa na ochranu dýchania využívajú filtračné jednotky s núteným obehom vzduchu (nazývané aj PAPR – Powered Air Purifying Respirators), ktoré spájajú ochranu tváre s ochranou dýchania. PAPR je známe aj pod názvom kukla s flitrom /filtračnou jednotkou alebo jednoducho (a nesprávne) zváračská kukla s odsávaním. Jednotka je štandardne vybavená časticovým filtrom TH2/TH3 s predfiltrom a môže byť doplnená o chemický filter a ďalšie komponenty ako protizápachová vložka alebo lapač iskier. Na čo filtre slúžia a kedy si ich vybrať?
Zloženie jednotky zváračskej kukly s odsávaním ADFLO 3M Speedglas
Prietok vzduchu jednotky sa kontroluje prietokomerom. V tomto blogu nájdete viac informácií o druhoch filtrov pre PAPR systémy. Viac o PAPR sa dočítate aj v blogu - Ochrana dýchacích ciest PAPR a SAR – filtračné jednotky s núteným obehom a prívodom vzduchu.
Filtre do filtračnej jednotky PAPR podľa normy EN 12941 - TH1, TH2, TH3
Základným štandardom, ktorý definuje 3 základné triedy ochrany filtra TH1, TH2, TH3 je norma EN 12941. Táto norma špecifikuje minimálne požiadavky pre systémy s núteným obehom alebo prívodom vzduchu pripojeným ku kukle s plynovým, časticovým alebo kombinovaným filtrom na ochranu dýchacích ciest. Definuje tiež vnútorný prienik škodlivých častíc z pracovného prostredia - pri ochrane s filtrom klasifikovaným TH1 je to 10%, pri TH2 sú to 2% a pri TH3 iba 0,2%.
V praxi to znamená, že filter klasifikovaný :
- TH1 – odfiltruje 90% škodlivých častíc z prostredia
- TH2 – odfiltruje 98% škodlivých častíc z prostredia
- TH3 - odfiltruje 99,8% škodlivých častíc z prostredia
Aký je rozdiel medzi časticovým a plynovým filtrom pre zváračské kukly s filtrami
Časticový filter slúži na ochranu pred časticami a aerosólmi, akými je napríklad prach, dym, vlákna, mikroorganizmy (spóry/huby, baktérie a vírusy). Časticové filtre sú klasifikované TH1 – TH3. Vo filtroventiláciách sa najčastejšie používajú časticové filtre s označením P R SL:
- P = particulates (častice)
- R = replaceable (vymeniteľný)
- SL (testovanie odolnosti proti chloridu sódnemu a parafínovému oleju).
Časticový P SL filter TH3 do filtračnej jednotky ADFLO 3M Speedglas
PAPR systémy (napr. ADFLO, e3000X, R-FLOW, V-FLOW a CleanAir) sa vždy používajú s hlavným časticovým filtrom. Ostatné filtre sú voliteľné, no vždy musia byť použité v spojení s časticovým filtrom TH1,TH2 alebo TH3. Jednotku je možné dodatočne doplniť o:
- plynový filter
- časticový predfilter
- lapač iskier
- v niektorých prípadoch aj o pachový filter
Na ochranu drahšieho časticového filtra existuje ešte časticový predfilter, ktorý zachytí väčšinu nečistôt, ktoré sa tak nedostanú do hlavného filtra TH3. Slúži ako “pred-ochrana” a šetrí hlavný časticový filter, čím zaručuje jeho dlhšiu životnosť. Výmena predfiltra je tiež finančne menej náročná, oproti kúpe nového filtra TH3.
Časticový predfilter ADFLO 3M Speedglas
Plynový filter do zváračskej kukly s filtroventiláciou, nazývaný aj chemický
Pokiaľ však pri zváraní vznikajú plyny a výpary, je potrebné použiť plynový filter (nazývaný aj chemický). Používanie plynového filtra je odporúčané hlavne pri zváraní nereze a hliníka, kde vzniká okrem dymu a prachu aj viac škodlivých plynov a výparov. Samozrejme chrániť dýchacie cesty sa odporúča aj pri príležitostnom zváraní bežnej čiernej ocele, túto možnosť však hobby zvárači bežne nevyužívajú kvôli vyššej prvotnej investícii. Použitie plynového filtra tak predstavuje spoľahlivú ochranu pred škodlivými plynmi, zabraňuje ochoreniam dýchacích ciest a zefektívňuje prácu
Plynový filter A2 a A1B1E1 do filtrácie 3M ADFLO
Označenie plynového filtra
Väčšina výrobcov využíva plynové filtre A1B1E1 alebo A1B1E1K1, možné je PAPR doplniť aj o filtre A1 alebo A2. Písmeno špecifikuje typ filtra, číslo absorpčnú triedu.
A = ochrana proti organickým plynom a parám, ktorých bod varu je > 65°C
B = ochrana proti anorganickým plynom a parám, okrem oxidu uhoľnatého
E = ochrana proti oxidu siričitému a niektorým kyslým parám a plynom
K = ochrana proti amoniaku a niektorým aminoderivátom
1 = nízka absorpčná trieda - < 1 000 ppm (0,1 obj. %)
2 = stredná absorpčná trieda - < 5000 ppm (0,5 obj. % )
Pre rýchly prehľad odporúčame prečítať si aj blog Ako vybrať filtre na ochranu dýchacích ciest, kde sú bližšie popísané príklady rizík, ochrana, ako aj prehľad jednotlivých označení a absorpčných tried filtrov pre filtračné jednotky, polomasky aj celotvárové masky.
Životnosť filtra do filtračnej jednotky
Časticový ani plynový filter nie je možné vyčistiť. Ak je filter poškodený, zle priedušný alebo pri dýchaní cítiť zápach (zápach sa týka chemického filtra), je potrebné ho vymeniť.
Koľko vydrží filter do odsávania? Životnosť závisí od mnohých faktorov a nedá sa na ňu všeobecne odpovedať. Závažný vplyv na to, ako dlho vydrží filter, majú:
- Prietok vzduchu - nastavené množstvo vzduchu, ktoré prúdi z jednotky do kukly
- Koncentrácia častíc a plynov, ktoré do PAPR prúdia z prostredia
- Zloženie častíc a plynov z prostredia
- Teplota
- Používanie predfiltra - predlžuje životnosť časticového filtra
- Nabitie batérie - pokiaľ je batéria vybitá, prietok vzduchu sa môže znížiť a signalizuje výmenu filtra,aj keď nie je potrebná
Niektoré filtračné jednotky (napr., Optrel Swiss AIR a e3000x...) majú systém signalizácie, ktorý zvárača zvukom alebo vibráciou upozorní na to, že časticový filter nie je viac vhodný na použitie. Rovnako dokážu detekovať poruchy a upozorniť na slabší prietok vzduchu alebo slabú batériu. Jednotka však neupozorňuje na potrebu výmeny plynového filtra.
PAPR - zváračská kukla 3M Speedglas 9100 s filtračnou jednotkou ADFLO
Prietokomer na kontrolu prietoku vzduchu v kukle
Pred použitím systému PAPR sa odporúča skontrolovať hodnota prietoku vzduchu pomocou indikátora (prietokomera). Zváračské kukly s filtráciou majú štandardne prietokomer v základnej výbave setu. V niektorých prípadoch je však nutné si ho dokúpiť zvlášť. Prietokomer (nazýva sa aj merač alebo indikátor prietoku vzduchu) slúži na kontrolu priedušnosti a kontaminácie časticového filtra.
Prietokomer ADFLO ku PAPR systémom 3M Speedglas
Kontrola prietoku prebieha pripojením prietokomera vzduchu na hadicu zapojenú do filtračnej jednotky. Pred samotnou kontrolou je dobré uistiť sa, či je časticový filter a batéria správne nasadená, rovnako či je batéria nabitá. Treba tiež skontrolovať signalizáciu upchatého filtra na jednotke PAPR.
Spustením filtračnej jednotky a porovnaním pozície guľôčky s naznačením pozície na prietokomere zistíme, či je filter vhodný na použitie, alebo sú potrebné ďalšie kroky (výmena filtra, kontrola prívodu vzduchu, výmena hadice k jednotke, výmena batérie s poškodeným kontaktom atď...). Kompletný popis kontroly prietoku vzduchu prietokomerom je vždy možné nájsť v návode k použitiu filtračnej jednotky.
Prečo používať s PAPR aj chemický filter?
Zváračská kukla s filtračnou jednotkou (systém PAPR) spája ochranu zraku a dýchania. Filtračné jednotky majú vždy časticový filter, ktorý chráni pred časticami a aerosólmi (prach, dym, vlákna, vírusy..) s klasifikáciou TH1,TH2 alebo TH3. Jednotka môže byť doplnená aj o ďalšie filtre – predfilter, lapač iskier, pachový filter a najmä o plynový (chemický filter). Plynový filter sa používa na ochranu pred výparmi a plynmi - odporúča sa hlavne pri zváraní hliníka a nerezovej ocele, kedy vzniká viac škodlivín. Avšak chrániť sa je potrebné aj pri zváraní ocele. Jednotky bežne využívajú chemické filtre A1B1E1, A1B1E1K1, no môžu byť doplnené aj o filtre A1 alebo A2. Pokiaľ pri zváraní nepoužívate systém PAPR (zváračskú kuklu s filtrom), je najvyšší čas sa zamyslieť nad ochranou svojich dýchacích ciest – a to aj pri príležitostnom hobby zváraní.
Jana B.