Počas zvárania nerezovej ocele dochádza k jej zohriatiu na zváraciu teplotu, čo má za následok jej zafarbenie v závislosti od teploty – zlatá, fialová, modrá, sivá matná záleží od teploty. Tieto farby sú pekné, lesklé, avšak má to jeden háčik. Nerezová oceľ je zafarbená v mieste, kde došlo k ovplyvneniu materiálu teplom. Táto časť zvarenca je otvorená oxidácii, nakoľko počas zvárania dochádza k narušeniu ochrannej vrstvy chrómu, o ktorý je nerezová oceľ obohatená. Nerez je v základe odolný pasívny kov a dnes sa pozrieme na spôsoby, ako jej vrátiť pasivitu, o ktorú prišla počas zvárania.
Mechanické čistenie nerezovej ocele brúsnymi kotúčmi
V základe ide o jemné obrúsenie zvaru, kedy teplom ovplyvnenú časť odstránime brúsnymi kotúčmi alebo čistiacimi kotúčmi. Táto metóda je jedna z najlacnejších a v niektorých prípadoch je nenahraditeľná - obnovenie kresby pri brúsenej, leštenej, alebo kartáčovej štruktúre. Má však svoje nevýhody, zo všetkých procesov čistenia je najnáročnejšia na čas, vyžaduje špeciálne vybavenie ako uhlové brúsky, pulírky, brúsky na trubky, špeciálne kotúče a trochu skúseností.
Mechanické čistenie zvarov nerezovej ocele kotúčom Scotch-Brite
Výhody a nevýhody čistenia zvarov kotúčmi - mechanicky
✔ rýchlé očistenie nerezových zvarov od vyhorených legúr chrómu a niklu,
✔ ekologická metóda bez použitia chémie,
✔ na pohľad najkrajší zvar (v porovnaní s chemickým a elektrochemickým čistením),
✖ kotúč sa nemusí dostať do rohov zvaru,
✖ z pohľadu technológie nie je táto metóda ideálna - legúry chrómu a niklu sa môžu jemne zabrúsiť do základného materiálu,
✖ po kotúči v okolí zvaru môžu zostať škrabance, čím sa poškodzuje základný materiál.
Chemické čistenie nerezovej ocele moridlom
Dozvárame, oblečieme si protichemický oblek a chemicky odolné rukavice a sme pripravení ísť chemicky vyčistiť zvarenec. Na chemické čistenie nerezovej ocele používame dve substancie - moridlo a neutralizátor.
Aplikácia chemického čistenia: na teplom ovplyvnenú a vychladnutú časť nanesieme štetcom moridlo, počkáme 10 - 15 minút, následne umyjeme, nanesieme neutralizátor a nerezová oceľ je opäť pasívna. Znie to jednoducho, ale je to boj, ktorý si vyžaduje skúsenosti.
Pri chemickom čistení treba dbať na zvýšenú ochranu proti chemickým látkam. Používajte preto respirátor, rukavice a okuliare.
Chemické čistenie môžeme vykonať aj o niečo jednoduchšou metódou, bez použitia štetca, napríklad prostriedkami DEOX a FIT. Ide o sadu chemicky napustených čistiacich obrúskov DEOX (obrúsky použijeme na čistenie zvaru) a spreja FIT (používa sa ako neutralizátor, aby chémia ďalej nepôsobila). Sprej potom stačí utrieť papierovou alebo textilnou handričkou.
Čistene povrchovej korózie pomocou sady DEOX a FIT (pred a po)
Táto metóda postačuje iba na zaoxidovanú nerez, alebo znečistenie napríklad od slanej vody či kyseliny. Je vhodná najmä na jemnú povrchovú koróziu, na nečistoty, čistenie od patiny, vyčistenie nerezového digestora, či zanesený bazén od slanej alebo chlórovej vody. Obrúsky tiež poslúžia na vyčistenie zváracieho stola od nečistôt od chemikálií.
Sada DEOX a FIT nemá silu na vyčistenie zvaru, ktorému vyhoreli legúry, preto je využiteľná iba pri menších znečisteniach. Môžete si ju zaobstarať aj v prevedení pre použitie v medicínskom a potravinárskom priemysle s obrúskami FIT (bez použitia spreja FIT) - DEOX&FIT FOOD&MEDICAL.
Obrúsky a sprej DEOX a FIT a moriaca pasta MOST Blue so štetcom na chemické čistenie
Výhody a nevýhody chemického čistenia
✔ vytiahne zhorené legúry a zároveň aj napasivuje a obnoví povrch, čím zabraňuje korózii,
✖ je ťažké odhadnúť správnu dobu, na akú treba nechať moridlo pôsobiť,
✖ okolie zvaru bude z kyseliny jemne rozožrané, tiež kyselina môže rozožrať základný materiál,
✖ aj po vyčistení zvaru je na materiály viditeľná “záclonka” od kyseliny.
Elektrochemické čistenie nerezu
Elektrochemické čistenie je najmodernejšou technológiou čistenia nerezovej ocele. Je však táto metóda naozaj taká prevratná, ako tvrdia jej predajcovia? Z osobnej skúsenosti a v porovnaní s mechanickým aj chemickým čistením musím povedať, že elektrochemické čistenie je skutočne pokrokové. Funguje na princípe zrýchlenia oxidácie elektrolytu na povrchu, pričom dochádza k pasivácií nerezu.
Výhodou zariadenia na elektrochemické čistenie nerezu je možnosť mašinu po čistení prepnúť na leštenie. Zároveň poskytuje možnosť bieleho a čierneho značenia (markovania). Na trhu existujú aj štetce s dávkovačom kvapaliny, s odsávaním, s chladeným uhlíkovým nadstavcom a podobne. Takéto elektrolytické čističky slúžia po pridaní popisovacieho nadstavca aj na popisovanie.
Výhody a nevýhody elektrochemického čistenia zvarov
✔ veľmi rýchly proces čistenia, bezpečný pre užívateľa,
✔ rovnomerné čistenie a pasivácia bez ohľadu na úpravu zvaru,
✔ konštantné vyčistenie zvaru, ktoré neovplyvňuje okolitý materiál - bez viditeľných stôp po čistení,
✔ zvar vyčistený elektrochemickým čistením je z pohľadu technológie najkvalitnejší,
✔ prídavné funkcie leštenia zvaru, pri vyšších modeloch možnosť značenia (markovania) a popisovania,
✖ vyššia vstupná cena (najlacnejšie zariadenia pre čistenie zvarov bez funkcie leštenia sú dostupné už od cca 800 EUR s DPH).
Ako zvoliť vhodnú metódu čistenia nerezu - porovnanie
Aby sme si vedeli predstaviť, ako sa líšia spôsoby čistenia nerezovej ocele z časového hľadiska, uvádzame porovnanie čistenia zábradlia zváraného na mieste, so 130 zvarmi v dĺžke 30 mm:
- mechanické čistenie je nemožné kvôli sťaženému prístupu ku zvarom,
- chemické čistenie, neutralizácia a obnovenie štruktúry trvá až 6 hodín,
- elektrochemické čistenie a neutralizácia sú hotové za 20 minút.
Každá z metód čistenia nerezovej ocele má svoje plusy a mínusy. O aplikácií konkrétnej metódy rozhodujú podmienky, v ktorých budeme pracovať a požadovaný výsledok.
Všeobecne platí, že ak:
- potrebujem vybrúsiť zvar a obnoviť jeho kresbu – použijem mechanické čistenie brúsnymi kotúčmi,
- som na mieste bez elektriny, chcem sa priotráviť a plsťou odstraňovať miesta, kde moridlo zanieslo nerez – aplikujem chemické čistenie,
- chcem byt efektívny, rýchly (mať čas na rodinu), s dokonalým výsledkom a som ochotný urobiť prvotnú investíciu, ktorá sa vráti po dvoch zákazkách – volím elektrochemické čistenie.
Držme sa preto pravidla, že budeme viac pracovať hlavou a menej rukami a čistenie nám pôjde jedna radosť.
Nech si zvolíte akúkoľvek metódu čistenia nerezu, u Solíka si vyberiete kotúče na mechanické čistenie zvarov (brúsne, čistiace), prostriedky na chemické čistenie a pasiváciu zvarov aj profesionálne zariadenia na elektrochemické čistenie zvarov.
tím Solík v spolupráci s Kobaltskym
Poznámka: pri testovacích zvarencoch určených na čistenie boli zvary zámerne prepálené.