Netaviace sa wolfrámové elektródy používané pri zváraní TIG je nutné brúsiť. Tým zabezpečíme vyššiu kvalitu zvaru a optimálnu hĺbku zvarového kúpeľa. Aké nástroje sú na ich obrúsenie najvhodnejšie?
Aká brúska je vhodná na wolfrámové elektródy?
Mnohí zvárači majú vo svojej dielni stojanovú, pásovú či kotúčovú brúsku, ktorú používajú aj na brúsenie elektród. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú špeciálnu brúsku určenú práve na wolfrámové elektródy. Ak patríte medzi zváračov, ktorí potrebujú zvariť niečo raz za čas, asi nebudete chcieť investovať do špeciálnej brúsky. Naopak ak zvárate TIG často, tak určite túto brúsku odporúčame. Obrovsky uľahčí Vašu prácu.
Aj pre to sme si pripravili pre Vás porovnanie dvoch brúsok. Otestovali sme stojanovú brúsku, ktorú má takmer každý v garáži alebo dielni a špeciálnu brúsku na wolfrámové elektródy LORCH teg 4.0. Určite nemôžeme porovnávať súperov, ktorý sú každý z úplne inej triedy. Je to, ako keby ste v rýchlostnom teste testovali Škodovku 120 a najnovšie Porsche.To, čo nás zaujíma v tomto prípade je porovnanie brúsenia wolfrámovej elektródy, nie to, ktoré zariadenie by vyhralo test (to je dosť očividné ☺).
Stojanová - stará, ale veľmi kvalitná brúska
Stojanová brúska je veľmi kvalitný stroj na brúsenie, leštenie, ale aj na ďalšie práce. Je multifunkčná, takže nie je úplne špecializovaná konkrétne na brúsenie. Aj práve preto má malé nedostatky – hlavne čo sa týka nabrúsenia dokonalého uhla elektródy.
Wolfrámová elektróda nabrúsená na tejto brúske vyzerá takto:
Brúska na wolfrámové elektródy
Napriek nedostatkom je stojanová brúska kvalitný stroj, avšak ak ju porovnáme so špecializovanou brúskou na elektródy určite nemá šancu. Samotný proces brúsenia je veľmi jednoduchý a rýchly.
Elektródu uchytíme do klieštiny a dotiahneme ju na pravej strane brúsky. Tu sa dá zároveň nastaviť aj doraz elektródy.
Špeciálna brúska zaisťuje rýchle nastavenie uhla a následné zaistenie – vďaka tomu už viac nebude každý brúsny uhol iný. V otvore na brúsenie vidíme, či je elektróda ideálne nabrúsená.
Diamantový kotúč zabezpečí kvalitné nabrúsenie, takže nehrozia žiadne diery po brusive a následne široký oblúk. Brúska sa dá ľahko položiť na stôl bez akéhokoľvek upínania aj preto zabezpečuje každému zváračovi maximálny komfort brúsenia elektródy, a to cca za 30 sekúnd. Poradí si s elektródami o priemere 1,0 až 4,0 mm.
Porovnanie brúsenia elektródy na stojanovej a špeciálnej brúske
Keď si to zhrnieme, aké pozitíva a negatíva má teda brúsenie elektród na týchto dvoch strojoch?
Stojanová brúska
✔ viacúčelové využitie
✔ nižšia cena
✖ dlhšie brúsenie elektródy
✖ nie je možné nastavenie uhla brúsenia
✖ elektróda má po brúsení drsný povrch
✖ zbrúsi väčšie množstvo wolfrámovej elektródy
Brúska na wolfrámové elektródy
✔ šetrná k wolfrámovej elektróde vďaka nastaveniu dorazu
✔ dokonalý uhol opakovateľný od 15° do 180°
✔ rýchle a kvalitné nabrúsenie elektródy, cca 30s aj s vytiahnutím z horáku
✔ regulácia otáčok
✔ bezprašná a vďaka ochrannému sklu a filtru aj bezpečná práca
✖ vyššia cena
Za testovanie ďakujeme nášmu kolegovi Braňovi Bielikovi, ten testovanie zhŕňa týmito slovami: „Aj keď cena brúsky na volfrámové elektródy je vyššia, jednoznačne ju musím mať v mojej malej dielni, vďaka rýchlemu a dokonalému brúseniu. Zvaru zdar ☺.“
Braňo sa tiež aktívne venuje zváraniu. Pred istou dobou zváral aj dekoratívne srdiečka, ktoré sa objavili aj na našom Facebooku.